Yenilik çoğunlukla iyidir.
Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı güncelleyin.

Tarayıcımı Şimdi Güncelle
Togo Home Style

Mobilya da Tamamlayıcı Rol : ORTA SEHPALAR

Mobilya da Tamamlayıcı Rol : ORTA SEHPALAR

Mobilya da Tamamlayıcı Rol : ORTA SEHPALAR

Orta sehpa aslında salon dekorasyonun en karakteristik tamamlayıcı parçası rolünü üstlenir ancak doğru seçimi yapmadan önce durup kendimize ona gerçekten ne kadar ihtiyacımız olduğunu sormamız gerekir.

Bunu belirledikten sonra ikinci en önemli adım ise yaşam standartlarımızdan esinlenmektir. Çocuklu bi ev için cam orta sehpa ne kadar yanlış bir seçim olacaksa, kedi besleyen birisinin deri yüzeyleri tercih etmesi de o kadar zorlayıcı olacaktır. Mesela bardak altlığı kullanmak size göre değilse çizilebilen ahşap yüzeylerden uzak durmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. 

Peki dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Şekil
Piyasada her türlü şekil boyut, yükseklik ve malzemede binlerce çeşit orta sehpa arasından kendi salonunuz için en uygununu seçmek oldukça çılgın bir girişime dönüşebilir. Öncelikle sakin olmalı ve salonunuzun mevcut elemanlarına, kişisel ihtiyaçlarınıza kulak vererek işe koyulabilirsiniz.

Eğer büyük, geniş bir salona ve modern büyük koltuklara sahipseniz, hiç çekinmeden kare ve yuvarlak formlara yönelebilirsiniz. Daha küçük alanlar için dikdörtgen veya oval şekilde sehpaların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Ayrıca evde çocukları olan aileler için yuvarlak hatlı seçimler, keskin köşelere ve minik ev kazalarına karşı da kurtarıcı olacaktır.

Ebat

Şekil kadar önemli olan diğer unsur elbette ki seçeceğiniz orta sehpanın ebatlarıdır. Sehpanız, koltuk uzunluğunuzun 2/3’ünü asla geçmemeli ve etrafında bacak mesafesi kalacak şekilde konumlandırılmalıdır. 

Yükseklik

Sehpa yüksekliği standart olarak, koltuğunuzun oturma hizasıyla aynı yükseklikte veya daha aşağıda kalmalıdır. Daha modern çözümlerde genellikle oturma yüksekliğinin çok altında, yere yakın sehpalar tercih edilmektedir ancak bu seçimlerde fonksiyonelliğin ikinci planda olduğunu unutmamak gerekir. Oturma hizasından daha yüksekte kalan sehpalar tercih etmek istiyorsanız, dengeyi kurabilmek adına sehpanın ebatlarını daha küçük tercih etmek uygun olacaktır.

Malzeme
Az önce de bahsettiğimiz gibi, malzeme seçimi tamamen kişisel tercihler, yaşam standartları, salonun genel ambiyans ve dokusuyla şekillenmelidir. Tabii ki, cam veya metal dokunuşlu bir sehpa tercih ettiğinizde küçük salonunuzun daha ferah göründüğünü veya klasik bir oturma takımına ahşap veya mermer yüzeyli bir sehpanın çok yakışabileceğini unutmamak gerekir.

Fonksiyon

Üzerine bir kadeh şarap koyabilir, arkadaşlarınız geldiğinde oyun kartlarını yayabilir, atıştırmalıkları sıralayabilir veya televizyon izlerken ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Ya da üzerinde güzel bir kompozisyon yaratarak yaratılış fonskiyonunu sıfırlayabilir ve ona bir sanat eseri muamelesi yapabilirsiniz. Orta sehpanızı nasıl kullanmak istediğiniz tamamen size kalmış.